Co prawda oficjalne międzynarodowe święto obchodzone jest 17 lipca, jednak wielu świętuje dzień uśmiechniętej buźki wyrażonej za pomocą znaków interpunkcyjnych właśnie dziś. Uznaje się, że 19 września 1982 r. znaczek przedstawiający uśmiechniętą buźkę za pomocą dwukropka, myślnika i nawiasu został po raz pierwszy użyty przez profesora Scotta Fahlmana z Carnegie Mellon University.
Za pierwszą próbę wprowadzenia emotikonów uznaje się artykuł zamieszczony 30 marca 1881 r. w amerykańskim magazynie satyrycznym „Puck” . Zapisany tam uśmiech nie polegał jednak na układaniu znaków z lewej do prawej. Przecinki, kropki i nawiasy ustawiano pionowo.b
Dzień emotikona (!)
Skorzystam z okazji, aby pochylić się nad poprawną formą słowa „emotikon”. Dyskusja w sieci dotycząca właściwego brzmienia tego wyrazu jest dość burzliwa. Wielki słownik ortograficzny PWN podaje na razie tylko jeden zapis: emotikon (od angielskich słów emotion i icon) . Męski rodzaj motywowany jest rodzajem gramatycznym słowa „obrazek”.
Zwolennicy żeńskiej formy argumentują na rzecz słowa „emotikona”, powołując się na rodzaj gramatyczny „ikony”. Być może ta forma oboczna wejdzie kiedyś na stałe do słowników.
Niezależnie jednak od przyjętej formy błędne jest używanie sformułowania „dzień emotikona”.
Poprawna forma to „DZIEŃ EMOTIKONU” (ewentualnie „emotikony”, jeśli używamy formy żeńskiej).